Nový Zéland
Nový Zéland je stát v jihozápadní části Tichého oceánu. Tvoří ho dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a další menší ostrůvky. Nejbližší sousední stát je asi 2000 km vzdálená Austrálie. Nový Záland není součástí australského kontinentu, protože se nenachází na jeho kontinentálním šelfu: je však částí ponořeného kontinentu Zélandie. Zélandie společně s Austrálií tvoří širší region Australasie, jenž je součástí Oceánie.
Hlavním městem je Wellington.
Nový Zéland je vyspělá země. Patří mezi země s vysokou životní úrovní, podle Human Development Index se v roce 2005 umístil na 19. místě v žebříčku kvality života v roce 2005 časopisu The Economist na 15. místě. Od roku 1984 byla vláda země zaneprázdněna významnou ekonomickou restrukturalizací, transformující Nový Zéland z vysoko protekcionistické a regulované ekonomiky na liberalizovanou otevřenou ekonomiku.
Wellington
Nový Zéland je zemědělskou zemí. Na každého obyvatele připadá podle odhadů asi 20 hospodářských zvířat. Ovce jsou zdrojem proslulého jehněčího a vlny, které se vyvážejí do celého světa. Nedílnou součástí nadstandardní živočišné výroby na Novém Zélandu jsou i početné farmové chovy jelení zvěře. K pěstovaným plodinám patří pšenice, kukuřice, ječmen, hrách a jablka. V zemi vzrůstá počet vinic, z nich pochází vysoce kvalitní víno.
Nový Zéland má mírné oceánské podnebí, přičemž nejsevernější část má podnebí subtropické. Roční období jsou proti Severní polokouli obrácená. Nejtepleší měsíce jsou leden a únor a nejchladnější červenec. Na Severním ostrově je průměrná teplota 18 stupňů Celsia a na Jižním 13 stupňů Celsia. Zimy jsou mírné. Převládající západní větry přinášejí celoročně bohaté srážky.
Milford Sound, New Zealand
Izolovanost ostrovů uchovala některé endemické druhy. Nový Zéland se od Gondwany oddělil ještě před rozšířením savců, proto se před méně než 900 lety na Novém Zélandu nevyskytovali žádní savci, kromě těch, co sem mohli připlavat (lachtani, lvouni atd.) nebo přiletět (netopýři). Na Novém Zélandu nežijí žádní hadi a téměř žádná jedovatá zvířata. Nejznámějším představitelem fauny je kiwi, velký nelétavý pták, i když zde žije ještě několik dalších druhů ptáků, kteří neumějí létat.
Původními obyvateli Nového Zélandu nejsou Maorové, jak by si někdo mohl myslet, kteří na Nový Zéland připluli během 9. až 14. století. Jsou jimi tzv. Moriari, kteří byli následně vyhlazeni Maory (tato informace pochází z muzea v Christchurch).
Abel Tasman, National Park, New Zealand